Bezpieczne wakacje na wodzie

  • Z kartą pływacką i bez. Przed spływem warto sprawdzić poziom trudności szlaku. Ale nawet na najłatwiejszym przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może być niebezpiecznie. Pamiętajcie o kamizelkach asekuracyjnych lub ratunkowych. Dla wielu jest to niepotrzebny balast w kajaku, tymczasem one mogą uratować wam życie. Szczególnie przy wietrznej pogodzie, nie pływajcie bez kamizelek.
  • Dziecko w kajaku. Dlaczego nie? Pod warunkiem, w kamizelce asekuracyjnej lub ratunkowej i pod opieką osoby dorosłej.
  • Duży może więcej. Kajak to mała łódka, bardziej zwrotna niż żaglówka i statek, więc to kajakarz ustępuje większym jednostkom. Zawsze zachowuj odstęp od statków i promów, a na jeziorach trzymaj się brzegu.
  • Nocny spływ. Pamiętaj, że pomoc w razie wypadku w ciemnościach będzie bardzo trudna lub wręcz nie możliwa. Po zmroku nie zauważysz kamieni i konarów drzew, tam i progów wodnych.
  • Piłeś? - Nie płyń. Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Spowolnienie reakcji i wzrost brawury nie sprzyja bezpieczeństwu na wodzie.


Zawsze warto zebrać informacje o szlaku. Im więcej wiemy o danej rzece, tym lepiej. Zawsze dobieraj trasę do swych możliwości. Największym niebezpieczeństwo dla kajakarza na rzece stwarza spiętrzenie wody. Trzeba wiedzieć, gdzie znajdują się tamy, progi wodne i młyny. Nie przepływaj takich miejsc. Lepiej przenieść kajak niż ryzykować niebezpieczna wywrotkę.

Kajakarz kajakarzowi pomoże. Dobry zwyczaj mówi, że nie zostawia się innych na wodzie w potrzebie. Warto pamiętać o tej zasadzie, kto wie, może samemu też kiedyś się przyda.


Drukuj   E-mail